1940 - 1948 - - - Reálné gymnázium v Holešově. Během studia se pod vedením proesora kreslení pana Macháně soustavně věnoval výtvarné činnosti.
1948 - 1951 - - - Pedagogická fakulta MU v Brně. Zde získal aprobaci pro učitele dějepisu, výtvarné výchovy a občanské nauky na středních školách. Zde se jeho zájem soustředil hlavně na rozvoj vzdělání v oboru výtvarná výchova u profesorů Eduarda Miléna, Bohumila Stanislava Urbana, Vincence Makovského a Bohdana Laciny. Začátek soustavné výtvarné práce, první kolektivní výstavy akvarelů a olejomaleb (zátiší, krajiny, portréty).
Následuje dvouletá vojenská služba.
od roku 1954 - - - Pedagogická činnost na různých typech škol (Nový Jičín, Holešov, Malenovice, Uherské Hradiště). Byla to etapa inspirací uměleckými tendencemi 20. století a hledání vlastního výrazu. Výstavy akvarelů, temper, olejů, pastelů a rontispice pro biblioilie.
od roku 1960 - - - Začal učit na Pedagogickém institutu ve Zlíně. Tvůrčí prostředí mladých výtvarníků, vedených zkušeným malířem Joseem Kousalem a sochařem Bohumilem Jahodou, podněcovalo k soustavné intenzivní výtvarné práci i výstavní činnosti. Výstavy olejomaleb, dramaticky pojaté v barevnosti a struktuře (zátiší s autosifonem, krajina s kamenolomem).
1963 - - - V kombinovaných technikách řeší dobově aktuální problémy strukturální malby žíhané plamenem (Tkáně, Naleziště Luny, Egyptské zátiší) a také jako nové téma Oválný štít.
1964 - - - Ukončení rozšiřovacího studia při zaměstnání na Filosoické fakultě UJEP v Brně, získání aprobace pro výuku na III. stupni škol.
od roku 1973 - - - Po konkurzním řízení nastupuje na katedru výtvarné výchovy Pedagogické fakulty MU v Brně, na níž učí kresbu a malbu celých 27 let až do odchodu do důchodu. Tvůrčí atmosféra tohoto pracoviště, kde ještě žil duch zakladatelských osobností katedry a kde působil příklad zkušených výtvarných umělců, vybízel mladého odborného asistenta k nalézání vlastní výtvarné cesty a intenzivní výtvarné činnosti (akvarely, strukturální olejomalby, monotypy, art-protisy).
1975 - - - Začíná s cyklem lapidárních přezvěčených zátiší s koláči
1977 - - - Získává doktorát filozoie po dlouholeté práci v oblasti teorie výtvarné výchovy.
1981 - - - Stěhování do Brna. Docentská habilitace v oboru malba.
1988 - - - V návaznosti na strukturální malby šedesátých let a jejich tematiku vzniká nově pojatý cyklus Štítů. Jsou to výtvarné parafráze na latinská přísloví a citáty antických myslitelů, v nichž autor uplatňuje novou techniku a svůj zcela osobitý výraz, který rozvíjí dodnes.
1990 - - -
1999 - - - Stěhování z Brna do Zlína. Na katedře v Brně po odchodu do důchodu působí jako externí proesor.
2000 - - - Zakončil svou pedagogickou dráhu. V průběhu dlouhých 60 let byl výtvarně činný a své obrazy vystavil na 56 výstavách samostatných i kolektivních doma i v zahraničí (Slovensko, Maďarsko, Německo, Rusko. Jeho práce se dostaly do soukromých sbírek v USA -Kalifornie, Texas, Virginie).
INFORMACE o Ladislavu Perůtkovi podává:
Slovník českých výtvarných umělců /
Výtvarní umělci Zlínského kraje, Zlínský kraj 3 / Odbor kultury a památkové péře Zlínského kraje, Zlín 2003
Úvody do katalogů:
PhDr. Hana Karkanová, Moravská galerie, Brno
PhDr. Nina Dvořáková, Dům umění, Brno
PhDr. Jiřina Hockeová, Dům umění, Brno
Prof. PhDr. Ivo Krsek, CSc., Filozofická fakulta MU Brno
© Jiří Šindler 1994 |
Desing - Jan Perůtka 2008 - 2015 | © Copyright - Grafika 2016 - Atelier Regulus PRAHA |